Skip to main content

TESUT

Simionescu Margareta – tesut, – Clit Arbore

Felicia Cuciurean -tesut- Bilca

Selar Viorica – tesut covoare, paretare, scoarte – Granicesti

Lazurca Maria si Lazurca Aurora – tesut panza, in sau bumbac – Granicesti

Manoila Floarea – Arbore , nr. 495

Pahomi Elena – Arbore, nr.556

Simionescu Margareta – Arbore, nr. 396

Preutu Ioana – Bogdanesti

Boca Iustina – Botosana

Sofian Rodica si Filip – Botosana, Comanesti

Cimpoiesu Georgeta – Brosteni Cotargasi

Frunza Elena – Brosteni, Cotargasi

Negrileanu Elena – Brosteni , Cotargasi

Petricescu Rodica – Brosteni , Cotargasi

Andronic Constanta – Cacica

Andronic Veronica – Cacica, Partestii de Sus

Salvari I. Augustina – Fundu Moldovei

Fasc Saveta si Gruia – Fundu Moldovei, Botus

Macovei Garofa – Gura Humorului, str. Obor, nr. 95

Hojbota Fira – Gura Humorului, Boureni, nr. 6A

Mandrila Licheria – Gura Humorului, Voronet

Oniceag Eleonora – Gura Humorului, Voronet

Pata Livia – Gura Humorului, Voronet

Buburuzan Maria – Manastirea Humorului nr. 301

Corlatan Floarea – Manastirea Humorului, nr. 303

Petenghea Maria – Manastirea Humorului, nr. 335

Blaga Valeria – Paltinoasa, Capu Codrului, nr. 607

Padure Profira – Paltinoasa, Capu Codrului, nr. 515

Lostun Elvira – Panaci

Mandrila Ioana – Panaci

Niculita Didina – Panaci

Petrovici Teodora – Panaci

Ungureanu Ana – Panaci, Dragoiasa

Tiganetea Mariana – Panaci Glodu

Alvirescu Areta – Sadova, nr. 507

Alvirescu Rodica – Sadova, nr. 497

Cotrut Aglaia – Sadova, nr. 408

Flocea Lidia – Stulpicani, nr. 157

Flocea Silvia – Stulpicani, nr. 110

Flocea Maria a lui Gheorghe – Stulpicani

Flocea Eufrozina a lui Vasile a Toma – Stulpicani, nr. 109

Nacu Maria a lui Vasile – Stulpicani, nr. 306

Popa Profira – Stulpicani, nr. 267

Silea Ana a lui Vasile – Stulpicani, nr. 311

Senegeac Marioara – Sucevita , Voievodeasa, nr. 119

Bocicu Paraschiva – Sucevita, nr. 211

Irinici Domnica – Vicovu de Jos, Remezau

TESATURI  PORTURI  POPULARE

Tampau Minodora – Breaza, str.Pr. Brezii

Tampau Filonica – Breaza, str. Rechitis

Hechelciuc Varvara – Carlibaba

Protiuc Eudochia – Carlibaba

Jecalo Maria – Ulma

 Lucan Vasilena – Ulma

Trifan Carolina – Ulma

Marocico Ana – Ulma, Magura

Ihnatiuc Silvia – Ulma, Nisipitu

Mnesciuc Cornelia – Vatra Moldovitei, Ciumarna

Hojda Maria – Vatra Moldovitei , Paltin

Iasinovschi Luminita – Vatra Moldovitei, Paltin

Hojbota Veronica – tesaturi costume

CREATORI DE COSTUME POPULARE

Ciubotar Eufrozina – Bilca

Crasnian Ileana – Bilca

Iacoban Ileana a Adrian – Botosana Comanesti

Cehren Veronica – Fundu Moldovei , Colacu

Dragan Mirela – Fundu Moldovei , Colacu

Sandulache Valeria – Fundu Moldovei

Suiu Pv. Silvia – Fundu Moldovei ,

Colacu Ciupercovici Rodica – Fundu Moldovei ,

ColacuCorlatan Floarea – Manastirea Humorului, nr.303

Lehaci Viorica – Sadova, nr. 71

Hasna Reveca – Straja, nr. 538

Pituga Maria – Stulpicani

Cooperativa "Sucevita" – Radauti, str.Putnei, nr. 1, tel.030/46114

BRODAT

Simionescu Margareta – Clit, Arbore

CUSUT

Simionescu Margareta – Clit, Arbore

Lazurca Maria – Granicesti (cusut camasi si ii, cusut piei cu motiv national)

Lazurca Aurora – Granicesti (cusut camasi si ii, cusut piei cu motiv national)

VOPSIT LANA

Salar Viorica – Granicest

TABACIT PIEI

Lazurca Aurora – Granicesti

Lazurca Maria – Granicesti

CURELARI

Craciun Ovidiu – Bilca, nr. 985

Glugovschi Iosif – Cacica

Slocan Emil – Cacica

COJOCARI

Hogea Arsinte – Dragoiesti, Corlata

Cazacu D. Ovidas – Fundu Moldovei, Colacu

Blaga Vichentie – Manastirea Humorului nr. 74

Bosca Damaschin – Paltinoasa, Capu Codrului nr 189 Oanea Orest – Paltinoasa, Capu Codrului nr. 506

Morar Ionel – Straja, nr. 1359

Craciunas Nicolae – Sadova nr. 62

PICTURA

Cotlet Gheorghe – pictura naiva – Arbore

OUA PICTATE

Hostiuc Angela – Suceava

Geanina si Genoveva Sauciuc – Gemenea, Stulpicani

OUA CU MARGELE

Livia Puha – oua cu margele – Bilca

Maria Irimescu – oua cu margele – Bilca

OUA INCONDEIATE

Elena Schipor – incondeiat oua – Ciocanesti

Marioara Timu – incondeiat oua – Ciocanesti

Geanina si Genoveva Sauciuc – incondeiat oua – Gemenea – Stulpicani

Zinici Ioan si Maria – incondeiat oua – Izvoarele Sucevei

Georgeta Ungureanu – oua incondeiate – Moldovita

Oltea Moisa Balabasciuc – oua incondeiate – Moldovita

Balan Evira – Sadova, nr. 443 – oua incondeiate

Cozma Teodora – Sadova, nr. 152 – oua incondeiate

Ursache Sorina – Sadova, nr. 627 – oua incondeiate

Letitia Orsivschi, Vama, Str. Garii nr. 20, Tel. 0230239212, 0745869529, e-mail lititia_orsivschi@yahoo.com -oua incondeiate

Alexandroaie Siminica – Breaza

Cojocaru Ioana – Breaza

Macovei Cornelia – Breaza

Taran Eufrosina – Breaza

Zalet Gheorghe – Breaza

Burtica Lidia – Brodina nr 366

Dorobet Maria – Brodina nr. 422

Hudema Orestia – Brodina nr. 465

Schipor Paulina – Brodina nr. 407

Popescu Valeria – Brodina nr. 314

Potolinca Elena – Brodina

Tcaciuc Elena – Brodina

Torac Elena – Brodina nr. 270

Voloseniuc Mihaela – Brodina nr 462

Zbercea Hudema Elena – Brodina nr. 461

Halita Maria – Brodina , Brodina de Jos, nr. 631a

Hariuc Victoria – Brodina, Brodina de Jos, nr. 631

Mehediniuc Paraschiva – Brodina, Brodina de Jos, 698

Bodnar Silvia – Brodina, Ehriste nr. 813

Daneliuc Victoria – Brodina, Ehriste nr. 803

Lisciuc Ileana – Brodina, Ehriste, nr. 798

Bobelciuc Rodica – Carlibaba

Mehno Viorica – Carlibaba

Pentelenciuc Ana – Carlibaba, Tibau

Zinici Anita – Izvoarele Sucevei

Creuco Lenuta – Izvoarele Sucevei, Brodina de Sus

Condrea Lucica – Moldovita

Irimiciuc Virginia – Moldovita

Chiras Maria – Vatra Moldovitei,

Ciumarna Flutur Domnica – Vatra Moldovitei,

Ciumarna Moisa Rodica – Vatra Moldovitei,

Ciumarna Aneci Aurica – Vatra Moldovitei, Paltinu

Mnesciuc Aurelia – Moldovita

Nichitean Liliana – Moldovita

Pasanciuc Elena – Moldovita

Semeniuc Viorica – Moldovita

Biros Aurica – Moldovita Argel

Chiras Lucica – Moldovita, Argel

Hremaliuc Paraschiva – Moldova Sulita

Jecalo Maria – Moldova , Sulita

Buraciuc Constantin – Ulma

Marocico Maria – Ulma, Lupcina

Zbercea Ana – Ulma , Lupcina

Hotopila Elena – Ulma, Nisipitu

Ihnatiuc Silvia – Ulma, Nisipitu

Trifan Elena – Ulma Nisipitu.

SCULPTURA LEMN

Dragos Puha – Bilca

Constantin Pop si Constantin Cepoi – Ciocanesti

Irimescu Vasile – Arbore, nr. 35

Solcan Gh. Vasile – Bogdanesti, tel. 93

Miron Constantin – Brosteni, bloc, A6, sc.A, ap. 1

Parascan N. Viorel – Cacica

Baranovschi Gheorghe – Cacica , Solonetul Nou

Harceag Gr. Ghe.- Fundu Moldovei

Gemanar Dumitru A. Constantin – Frasin Doroteia

Lehaci Gheorghe- Frasin Doroteia, tel. 348075

Stats Valentin – Fundu Moldovei

Morosan Constantin – Gura Hmorului, tel. 238536

 Suhan Mihai – Gura Humorului

Beleaga Viorel – Gura Humorului, Voronet

Catargiu Dumitru – Gura Humorului , Voronet

Buburuzan Leonte – Manastirea Humorului nr. 191

Nicutar Ion – Manastirea Humorului – nr. 191

Apetri Dragos – Panaci, Coverca

Irinaru Emilia – Panaci Coverca

Irinaru Sorin – Panaci , Coverca

Miron Dan – Panaci , Glodu

Moraru Cristian – Panaci, Glodu

Ursachi Valerian – Sadova nr. 608

Popescu Vasile – Straja , nr.780

Teleaga Dragos, Straja, nr. 491

Flocea Gheorghe – Stulpicani, nr.197

Albu Dumitru – Sucevita, nr.211

Sbiera Vasile – Sucevita, Voievodeasa nr. 273

Cramariuc Florin – Suceava tel. 223328

Gheorghian Nicolae – Suceava, tel.253358

SCULPTURA IN LEMN, BALTAGE

Buhaleac Georghe – Breaza, str. Sahla

Lesenciuc Pintilie – Breaza, str.Pr. Brezii

Macovei Aurelian – Breasza, str. Pr. Brezii

Macovei Ioan – Breaza, str. Pr. Brezii

Opariuc Dumitru – Breaza

Mehno Alexa – Carlibaba

Ursachi Constantin – Carlibaba, Iedu

Coubis Gh. Ilie – Carlibaba, Tibau

Coubis n. Petru – Carlibaba, Tibau

Bindiu Emirel – Moldovita, Argel

Secman Ilie – Moldovita Argel Cocerhan Stefan – Moldovita , Rasca

Hotopila Stefan – Ulma, Magura

Marocico Petru – Ulma Magura

Moise Constantin – Vatra Moldovitei , Ciumarna

Aneci Ioan – Vatra Moldovitei, Paltin

Aneci Virgil – Vatra Moldovitei, Paltin

Cramer V. Vasile – Vatra Moldovitei, Paltin

Erhan Dorel – Vatra Moldovitei, Paltin

Hodeniuc Nicolae – Vatra Moldovitei , Paltin

Hutuleac Mihai – Vatra Moldovitei, Paltin

LINGURARI

Buturas Alexandru – Dolhasca, Poienari

Cioran Constantin – Galanesti, Voitinel

LINGURI DE LEMN, POLONICE

Bosutar Constantin – Vatra Moldovitei, Ciumarna

COFE, BUTOIASE

Hasiuc Constantin – Vatra Moldovitei, Paltin

IMPLETITORI DE NUIELE

Popescu Gheorghe – Bilca, nr. 149

Gherasim Gheorghe – Gura Humorului, tel. 230581

Itcus Ionel – Sucevita, nr. 177

LUTIERI

Cozmici Gheorghe – Frasin

SCULPTORI IN PIATRA

Mihalac Vasile – Sucevita, nr. 363

Popescu Emilian – Vama

Moisa Petru – Vatra Moldovitei, Ciumarna
SCULPTURA IN OS

Constantin Pop si Constantin Cepoi – Ciocanesti

CERAMICA – OLARI

Gheorghe Magopat – ceramica neagra – Marginea

Florin Colibaba – ceramica de Cuty – Radauti

Maxim Petru – ceramica – Vama

Magopat Ioan – Marginea

Pascaniuc Artemiza – Marginea

Pascaniuc Dumitru – Marginea

Pascaniuc Toader – Marginea

Colibaba Marcel – Radauti

CREATORI DE MASTI POPULARE

Zdrob Leonte – Fundu Moldovei, Botus

Gavrilean Filaret – Gura Humorului

Hojbota Victor – Gura Humorului

Repciuc Gavril – Gura Humorului ,

Boureni Cruceanu Ion – Vatra Dornei, tel. 373 617

Ostrovan Vasile – Udesti , Chiliseni

Petrisor Mihai – Udesti
DOGARI

Amariei Dan – Brosteni, Cotargasi

Alexandrovici Andrei – Manastirea Humorului, Plesa, nr. 44

Alexandrovici Cazimir – Manastirea Humorului, Plesa nr. 29

Cuceac Anton – Manastirea Humorului , Plesa, nr. 55

Maierek Stanislav – Manastirea Humorului, Plesa nr. 31

Moldovan Iacob – Manastirea Humorului, Plesa nr. 53

Moldovan Iosiv a lui Ion – Manastirea Humorului,

Plesa Solcan Nicolae – Partestii de Jos

Carciu Vasile – Straja, nr.934

MESTERI ICONARI

Harapu Ciprian – Cacica, Partestii de Sus

Dumbrava Liviu – Gura Humorului

Gavrileanu Nicolae – Gura Humorului

Gavrileanu George – Gura Humorului, tel. 232982

Grigoras Loredana – Gura Humorului, tel. 230568

Pascari Constantin – Gura Humorului

Bejenar Florin – Radauti, tel. 466062

Erhan Aurel – Sadova, nr. 305 Sauciuc Gianina – Stulpicani, Gemenea

Burlacu Emil – Suceava, tel. 521235

Lelcu Dumitru – icoane pe sticla – Arbore

ICOANE PE LEMN

Buraciuc Constantin – Ulma

Sesur Mariana – Ulma, Nisipitu

Ciuverca Elena – Vatra Moldovitei, Paltin

Comoritan Elena – Vatra Moldovitei, Paltin

Drajnici Filotica – Vatra Moldovitei , Paltin

Fercel Valeria – Vatra Moldovitei, Paltin

Giuverca Aurelia – Vatra Moldovitei , Paltin

Hutuleac Teodora – Vatra Moldovitei, Paltin

Iasinovschi Petronela – Vatra Moldovitei, Paltin

Macovei Georgeta – Vatra Moldovitei, Paltin

Niga Cristina – Vatra Moldovitei, Paltin

Zeneci Francesca – Vatra Moldovitei, Paltin

Zdrob Anastasia – Vatra Moldovitei, Paltin

Agenția România Turistică

Author Agenția România Turistică

More posts by Agenția România Turistică

Leave a Reply

Top